Suna Kili

Akademisyen


Doğum Tarihi: 1929

Doğum Yeri: İstanbul

Eğitim: Amerikan Kız Koleji


Biyografisi


Prof.Dr. Suna Kili (1929[1] – 29 Temmuz 2015), Türk akademisyen ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesidir. Bu üniversitede siyasal bilimler ve devrim tarihi dersleri verdi.

 

Prof. Kili, İstanbul Amerikan Kız Kolejini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptı. Lisans, master ve doktora derecelerini, Bryn Mawr College’den siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler dallarında aldı, Berkeley’de Kaliforniya Üniversitesi’nde lisansüstü çalışmalar yaptı, doktora sonrası araştırmalarını da Londra Ekonomi Okulu, Columbia Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde sürdürdü. Prof. Kili, Los Angeles California Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi 1977-1978 akademik yılında da konuk öğretim üyesi olarak ders verdi.

 

Prof. Kili, yurt içinde ve yurt dışında pek çok seminer, kongre, sempozyum ve benzeri bilimsel toplantıya katıldı, çeşitli konularda bildiriler sundu. “Uluslararası Siyasi İlimler Dergisi” (IPSA) ve “Arap Bölgesi, Türkiye ve İran Sosyal Bilimler Dergisi” (ASSARTI) gibi çeşitli bilim kuruluşlarının üyesi olan Prof. Kili, IPSA’nın “Siyasal Eğitim Komitesi” İkinci Başkanlığı’nı da yaptı.

 

Kili, 29 Temmuz 2015 tarihinde zatürre tedavisi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.[2] Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.[3]