Şükrü Hanioğlu

Akademisyen


Doğum Tarihi: 3 Ekim 1955

Doğum Yeri: Antakya

Eğitim: İstanbul Üniversitesi


Biyografisi


Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve ekonomi alanında tamamladıktan sonra aynı üniversitede siyaset bilimi doktoru oldu. Doktora tezini İttihad ve Terakki Cemiyeti kurucu üyelerinden Abdullah Cevdet Bey üzerine yazdı. 1981’den itibaren İttihad ve Terakki Cemiyeti hakkındaki araştırmaları için birçok ülkede ve arşivde çalışmalar yaptı.[3]

 

Son dönem Osmanlı politika ve diplomasi tarihi ile Türk siyaset hayatı konularında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Deniz Harp Okulu’nun yanı sıra Birleşik Devletler’in Columbia, Wisconsin, Michigan ve Chicago Üniversiteleri’nde ders verdi; seminerler düzenledi. Ahmet Ertegün Vakfı başkanlığı, Princeton Üniversitesi’nin yakındoğu çalışmaları bölümü başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

“Son dönem Osmanlı, erken dönem Türk entelektüel, diplomatik ve siyasî tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü’ne layık görüldü[4] ve TÜBİTAK tarafından ödüllendirilen ilk tarihçi oldu.[5] Hanioğlu, 2012 yılında ise Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne[6] lâyık görüldü.

 

2010 yılında başladığı Sabah gazetesindeki köşe yazılarını,[7] 2018 yılında sonlandırmıştır.[8]