Sertab Erener

Sanatçı


Doğum Tarihi: 4 Aralık 1964

Doğum Yeri: İstanbul

Eğitim: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı


Biyografisi


Koloratur soprano türündeki sesi sayesinde dikkat çekerek Sezen Aksu’nun yanında vokalistlik yapmaya başladı ve Aksu’nun desteğiyle çıkardığı albümlerle 1990’ların başında adını duyurdu. Klasik müzik eğitimi aldığı için pop müzik söylediği ilk zamanlarda zorlandı. Zaman zaman deneysel çalışmalar yapmasına rağmen, geniş kitlelere şarkılarını dinletmeyi hedeflediği için avangart şeyler yapmak yerine pop müzik yapmayı tercih etti. Bazı çalışmalarında Batı müziği ile Doğu müziğini birleştirdi, etnik unsurların yanı sıra operalardan ve Türk sanat müziğinden de yararlandığı oldu. 2000’lerin başında Avrupa’ya açılarak burada çeşitli çalışmalar satışa sundu.

 

Sezen Aksu destekli Sakin Ol albümüyle çıkış yapan Erener, 1990’lar boyunca yayımladığı Lâ’l (1994), Sertab Gibi (1997) ve Sertab Erener (1999) albümleriyle Türk pop müziğine etkin bir şekilde katkı sağladı. Bu albümlerden Sakin Ol, Aldırma Deli Gönlüm, Ateşle Barut, Sevdam Ağlıyor, Aslolan Aşktır, Yanarım, Zor Kadın ve Vur Yüreğim gibi birçok hit çıktı.

 

2000’lerin başında Erener, Kumsalda ve Kendime Yeni Bir Ben Lazım şarkılarıyla dikkat çekmeye devam etti. 2003 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Everyway That I Can ile birinci olarak Türkiye’ye yarışma tarihindeki ilk birinciliği kazandırdı ve Avrupa’da adından söz ettirdi.

 

2004’te No Boundaries ve 2005’te Aşk Ölmez albümlerini yayımladıktan sonra beş yıl boyunca yeni bir Türkçe stüdyo albümü çıkarmadı. 2010’lara Bu Böyle, Açık Adres ve Koparılan Çiçekler gibi hitleri barındıran Rengârenk albümüyle girdi ve bu albüm kendisinin müzik piyasasına dönüşü olarak kabul edildi. Rengârenk’in ardından babasına ithafen 2012’de Ey Şuh-i Sertab albümünü yayımladı. Altın Kelebek Ödülleri’nde en iyi kadın Türk sanat müziği solisti dalında ödüle layık görüldü.

 

2013’te Sade’yi yayımladı. Bu albümden İyileşiyorum, Öyle de Güzel ve Söz gibi hitler çıktı. 2016’da Kırık Kalpler Albümü’nü yayınlayan Erener, bu albümde 90’lara döndüğünü belirtti. Albüm çok beğenildi ve o yıla damgasını vurdu. Albümden Kime Diyorum, Olsun gibi hitler çıktı.

 

Erener, sesi sayesinde birçok kez övüldü ve Sezen Aksu’nun desteğiyle çıkış yapan şarkıcıların en ünlülerinden biri oldu. Eurovision’da birinci olması üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na layık görüldü. Hürriyet tarafından 2014’te hazırlanan “Cumhuriyet’in İlânı’nın 91’inci yılında 91 Sembol Kadın” listesine dâhil edildi. Şarkıcılığın yanı sıra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde bir yıl öğretmenlik yaptı. Üç kez evlendi, ikinci eşi Levent Yüksel ile 1990-96 yılları arasında evli kaldı. Üçüncü eşi Emre Kula ile 2015’te evlendi. Bugüne kadar yedi Kral TV Video Müzik Ödülü ve iki Altın Kelebek Ödülü dâhil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.