Sabri Ülker

İş İnsanı


Doğum Tarihi: 1920

Doğum Yeri: Kırım

Eğitim: Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âlisi


Biyografisi


Sabri Ülker, (1920, Kırım – 12 Haziran 2012, İstanbul[1]), Türk sanayici ve iş insanıdır. 1953 yılında, Sabri ve abisi Asım ”Berksan” soyadını bırakıp, soyadlarını “Ülker” olarak değiştirmiştir.

 

22 Şubat 1944’te ağabeyi Asım Ülker ile birlikte İstanbul-Eminönü Nohutçu Han’da “Ülker” markasının temelini teşkil eden imalathaneyi kurdu.

 

Sabri Ülker 2009 yılında Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nı kurdu. 11 yıldır faaliyette olan vakıf bağımsız bilim kurulu tarafından desteklenmekte ve milyonlarca insana ulaşmaktadır. Eğitim, doğa ve çevre koruma konularında girişimleri destekleyen Sabri Ülker, TEMA Vakfı’nın da kurucuları arasında yer almaktadır.[2]

 

Asım Ülker 1979 yılında çocukları Selçuk ve Faruk Berksan ile birlikte yeniden “Berksan” soyadını aldı. Asım Berksan 1987 yılında Ülker’deki yüzde 50 hissesini kardeşi Sabri Ülker’e devrederek ayrıldı ve “Kar Bisküvi” adında başka bir işletme kurdu.

Sabri Ülker, Kırım’da 1920 yılında doğdu. Çocukluğu Kırım’da geçen Sabri Ülker’in ailesi, Ekim Devrimi’nin etkisiyle yaşanan sıkıntılara dayanamayarak 1929 yılında İstanbul’a göç etti. 9 yaşında İstanbul’a gelen Ülker, Kadırga İlkokulu’na kaydoldu. İlkokuldan sonra eğitimine İstanbul Erkek Lisesi’nde devam etti. Orta okul ikinci sınıfta ise, parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi’ne gitti. Ortaokulu Bilecik’te, liseyi Kütahya’da okudu. 2. Dünya Savaşı yıllarında kazandığı Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âlisi’nde yükseköğrenimini tamamladı.

1944 yılında Eminönü’ndeki Nohutçu Han’da küçük bir bisküvi atölyesi satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı. 1970’li yıllarda o dönemin halka açık ilk şirketlerinden olan Anadolu Gıda’yı kurdu. 1972’de çikolatalı bisküvi çeşitlerinde değerlendirilmek üzere çikolata ve şekerleme üretimine geçilmesini sağladı. 1975 yılında ise Ar-Ge departmanını kurdurdu. 80’li ve 90’lı yıllarda üretimde dikey büyümeyi benimseyerek farklı sektörlere giriş yaptı. Aynı dönemde, 1989 yılında Yıldız Holding’i kurarak tüm şirketleri tek çatı altında topladı. Yıldız Holding’in ilk yurt dışı ortaklığına Sabri Ülker imza attı. 1996 yılında süt pazarına giriş yaparak Türkiye’nin ilk laktozsuz sütünü pazara sundu. 2000 yılında görevlerini oğlu Murat Ülker’e devrederek emekliye ayrıldı.