Can Yaman

Oyuncu


Doğum Tarihi: 8 Kasım 1989

Doğum Yeri: Suadiye/İsyanbul

Eğitim: Yeditepe Üniversitesi (2012), Liceo Italiano IMI, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Özel Bahçeşehir Bilfen Liseleri


Biyografisi


Can Yaman, 8 Kasım 1989 tarihinde İstanbul’da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Baba tarafından Arnavut kökenlidir.[1] Baba tarafından Yugoslavya ve Makedonya göçmenidir.[2] İtalyan Lisesini birinci olarak bitiren Yaman, Yeditepe Üniversitesinin Hukuk Bölümünden 2012 yılında dereceyle mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra 1 yıl zorunlu staj için PriceWaterhouseCoopers adındaki dünyaca ünlü kurumsal bir firmada altı ay avukatlık yapmıştır. Futbolcu ve teknik direktör Fuat Yaman’ın yeğenidir.[3][4][5][6] Yaman, iyi derecede İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.

Can Yaman 2022’de Ocak ayında Canale 5 ‘in yardım programı Che Posta Perte’ye konuk oldu, Can Yaman’ın katıldığı Che Posta Perte programı izlenme rekoru kırdı. Program, İspanya, Portekiz, Macaristan, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde TT listesinde yer aldı. Can Yaman, bu programdan 100 bin Euro kazandı.

Can Yaman, Cüneyt Sayıl’dan oyunculuk eğitimi almıştır. İlk televizyon deneyimini 2014 yılında, yönetmenliğini Türkan Derya’nın yaptığı, başrollerini Sinem Kobal ile paylaştığı, Star TV’de yayımlanan Gönül İşleri adlı dizide Bedir Kocadağ karakteri ile yapmıştır. 2015-2016 yılları arasında, yönetmenliğini Osman Sınav‘ın yaptığı, FOX’ta yayımlanan İnadına Aşk adlı dizide Yalın Aras karakterini canlandırdı. 2016-2017 yılları arasında başrollerini Yeliz Kuvancı ile paylaştığı, kadrosunda Cengiz Bozkurt, Altan Erkekli, Gül Onat, Bülent Şakrak, Mehtap Bayri, Deniz Oral ve Veysel Diker’in de yer aldığı Hangimiz Sevmedik adlı dizide Tarık Çam karakterini canlandırdı. 2017 yılında yönetmenliğini Çağrı Bayrak’ın yaptığı, başrollerini Özge Gürel ile paylaştığı, Star TV’de yayımlanan Dolunay adlı dizide Ferit Aslan karakterini canlandırdı. 2018-2019 yılları arasında Star TV’de yayımlanan, Çağrı Bayrak ve Aytaç Çiçek’in yönettiği, başrollerini Demet Özdemir ile paylaştığı Erkenci Kuş adlı dizide Can Divit karakterini canlandırdı. 2020 yılında FOX’ta yayımlanan, başrollerini Özge Gürel ile paylaştığı, Deniz Yorulmazer’in yönettiği Bay Yanlış adlı dizide Özgür Atasoy karakterini canlandırdı.[7]

2020’nin Aralık ayında, İtalyan bir yapım şirketi olan Luxvide şirketi ile roman kahramanının anlatılacağı Sandokan isimli bir dizi için anlaşma yaptı. Şirketin sahibi Luca Bernabei ile RTL radyosuna konuk oldu ve yeni dizi projesi hakkında anlaştıklarını duyurdu.[8]

2021’de Mart ayında Che Dio ci Aiuti adlı İtalyan dizisine konuk oldu, Gino karakterini canlandırdı. 2021’de Eylül ayında çekimleri başlamış olan Viola come il mare adlı dizide başrolü Francesca Chillemi ile paylaştı ve Francesco Demir karakterini canlandırdı.

Yakında Disney+ platformunda yayımlanacak olan El Turco adlı dizide Hasan Balaban karakterini canlandıracaktır.