Behbud Cevanşir

Akademisyen


Doğum Tarihi: 6 Ekim 1926

Doğum Yeri: İstanbul

Eğitim: Ankara İstanbul Tıp Fakültesi


Biyografisi


Behbud Cevanşir, baba tarafından Azerbaycan asıllı ünlü bir Türk KBB (kulak-burun-boğaz) hekimi ve ismi TED Spor Kulübü (Tenis-Eskrim-Dağcılık) ile özdeşleşmiş, kulübe büyük emekleri geçmiş bir spor idarecisidir.

 

Sovyet İhtilali sonrasında Türkiye’ye sığınan Azerbaycanlı petrol mühendisi Behbud Han Cevanşir’in torunudur. Babası ve amcası 18 Temmuz 1921’de Pera Palas önünde Misak Torlakyan adlı bir Ermeni’nin suikastine uğramışlar, Azerbaycan eski İçişleri Bakanı olan amcası ölmüş, babası ise ağır yaralanmıştır. İngiliz işgali altındaki İstanbul’da İngilizler davanın Torlakyan lehine dönmesi için çabalarken mağdur olan babası, iyi bir avukat bulmuş ve davayı kazanabilmiştir. Bunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin kurucusu ünlü Dr. Mazhar Osman tarafından verilmiş ve Misakyan’ın işlediği cinayet esnasında akli melekelerinin yerinde olduğunu ispatlayan bir rapor da etkili olmuştur. Ancak İngilizler buna rağmen Torlakyan’ı İstanbul’dan kaçırmayı başarmışlardır. Torlakyan[1] daha sonra Amerika’ya gitmiş ve 1968’de Kaliforniya’da ölmüştür.[2] Behbud Han Cevanşir’in kardeşinin tuttuğu avukatın kızı ise daha sonra Behbut Cevanşir’in annesi olacaktır. Hadise ise ünlü “Torlakyan Davası” olarak tarihe geçer.

 

Behbud Cevanşir, 6 Ekim 1926 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1947’de Galatasaray Lisesi’ni, 1953 yılında da İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. 1955-1958 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde KBB İhtisası yapar. 1958-1961 yıllarında Berlin ve Hannover Üniversitelerinde çalıştı. 1963’te Doçent, 1971 yılında Profesör olur. Özellikle Larenks Kanserleri, Çocuk İşitme Kayıpları ve Foniatri üzerinde yoğun çalışmalar yapmıştır. 1994 yılında emekli olur.

 

Gençliğinde Galatasaray bünyesinde tenis şampiyonlukları kazanmış, daha Tenis Eskrim Dağcılık (TED) Spor Kulübü’ne büyük gelişim kaydettiren, adı kulüp ile özdeşleşmiş başkanı olmuştur.

 

29 Kasım 1999 tarihinde 73 yaşında ölmüştür.