Altan Erkekli

Oyuncu


Doğum Tarihi: 18 Ocak 1955

Doğum Yeri: İstanbul

Eğitim: Kadıköy Anadolu Lisesi, Ankara Üniversitesi


Biyografisi


Aslen soyadını aldığı Yozgat’ın Erkekli köyü kökenli olan Erkekli, lise eğitimini Kadıköy Maarif Kolejinde aldı. Lise döneminde tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebiyle tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarıyla bu kararını değiştirerek[3] 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümüne girdi.

 

Eğitimi sırasında, Fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan “Kopernikli Yüzbaşı” oyununda, başrol oyuncusunun gösterime gelememesi sebebiyle başrolde sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz’in “AST gemisine hoş geldin” sözleriyle profesyonel oyunculuğa başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra, DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalında öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST’ta oyunculuğa devam etti. 1985 – 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan Erkekli, 1989 yılında yeniden AST’a döndü. Susam Sokağı’ndaki Edi karakterini seslendirdi.

 

BKM oyuncuları arasına AST’taki görevine veda ederek katılan Erkekli, “Bir Demet Tiyatro” adlı programda da rol aldı. “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun’un rollerini üstlenen sanatçı, “Vizontele” adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’la başrolü paylaştı.

 

2009 Yerel Seçimleri’nde, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beşiktaş Belediye Meclisi üyeliğine seçildi. 2007 yılından beri, Başkent İletişim Bilimleri Akademisinde diksiyon, spikerlik ve sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri vermektedir.