Ahmet Mümtaz Taylan

Oyuncu


Doğum Tarihi: 12 Eylül 1965

Doğum Yeri: Ankara

Eğitim: Hacettepe , Gazi Üniversitesi


Biyografisi


İlköğretim ve lise eğitiminden sonra 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1989-1993 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Devlet Tiyatrolarında çeşitli zamanlarda, sanat yönetmeni yardımcısı, sanat yönetmenliği, genel müdür danışmanlığı gibi görevler üstlendi. 1996 yılından itibaren çeşitli televizyon ve sinema yapımlarında çeşitli roller oynadı. Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneğinin (DETİS) kurucu üyesidir. Kurulduğu dönem genel sekreter olduğu DETİS’in seçilmiş ilk genel başkanı olmuştur. Misafir oyununu sahneleyişiyle 2002 İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülü kazandı. 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa etti.

 

Televizyonda Kurşun Yarası, Çapkın, Ezo Gelin gibi onlarca dizide yer alsa da Leyla ile Mecnun dizisindeki “İskender” rolü ile yaygın tanınırlık kazandı. Leyla ile Mecnun’un yayından kaldırılmasıyla aynı kadro Ben de Özledim adlı diziyle geri döndü.

 

Taylan, sinemada da önemli filmlerde yer aldı. Bunlardan Nuri Bilge Ceylan’ın 2011 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve ikinci büyük ödül olan Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazandı.[1] Ömer Vargı’nın İnşaat (2004) filmindeki rolüyle 36. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü adaylığı, İnan Temelkuran’ın Made in Europe (2007) filmindeki rolüyle 15. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, Ahmet Haluk Ünal’ın 2011 yapımı Saklı Hayatlar filmindeki rolü ile Rusya-Tataristan’daki 8. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.[2] Yılmaz Erdoğan’ın Oscar aday adayı olan Kelebeğin Rüyası (2013) filminde de rol aldı.[3] 2020 yılında Gelincik filmi ile Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

 

Ayçin İnci ile 2007’de evlendi, Mart 2012’de boşandı.